Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Material cable gland | Polyamide |
| Material sealing gasket | EPDM |
| Protection class | IP68 (5 bar 30 min) |
| Temp. range min | -40 °C |
| Temp. range max | 100 °C |
| Glow wire test | 750 °C |
| Thread type | PG |
| Ø Connection thread D | 48 |
| Length screw-in thread L | 15 mm |
| Ø cable diameter min | 36 mm |
| Ø cable diameter max | 44 mm |
| Key width SW | 65 mm |
| Collar diameter (E) | 73 mm |
| Total length TL | 60 mm - 68 mm |
| Type of cable anchorage | A |
| Product Color | RAL 7035 |
| Type | SKV 48 LG |
| Order no. RAL 7035 | 10066409 |
| Packing unit | 4 |
| EAN number | 4007685664097 |
| Tariff number | 39269097 |
| ETIM-Classification | EC000441 |