Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Material cable gland | Brass nickel-plated |
| Material clamping cage | Polyamide |
| Material sealing gasket | EPDM |
| Material earthing insert | Stainless steel 1.4310 |
| Temp. range min | -40 °C |
| Temp. range max | 75 °C |
| Protection class | IP66 / IP68 (5 bar 30 min) |
| Type of protection | Ex tb, Ex eb |
| Ex-Certificate | IECEx, ATEX |
| Thread type | NPT |
| Ø Connection thread D | 1/2" |
| Length screw-in thread L | 16 mm |
| Ø cable diameter min | 6 mm |
| Ø cable diameter max | 13 mm |
| Ø cable below cable shield max | 9,5 mm |
| Key width SW | 24 mm |
| Collar diameter (E) | 27 mm |
| Total length TL | 38 mm - 45 mm |
| Install. torques fitting | 8 N m |
| Install. torques cap nut | 8 N m |
| Surface | Nickel-plated |
| Order no. nickel-plated | 10113950 |
| Type | NMSKE 1/2 EMV-S |
| Packing unit | 50 |
| Tariff number | 85369010 |
| EAN number | 4007686324419 |
| ETIM-Classification | EC000441 |