Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| WISKA-Order no. | 10011669 |
| Type | 1150-2xW10A |
| Voltage | 500 V |
| Current | 16 A |
| Protection class | IP56 |
| Material | Brass |
| Material cable gland | Brass |
| Using for cable gland |
|
| Type of cable | non-armoured |
| Ø cable diameter min | 8 mm |
| Ø cable diameter max | 10,5 mm |
| Type of cable gland | M 24 x 1,5 |
| External dimensions LxWxH | 110x100x50mm |
| Mounting | Surface mounting |
| Temp. range min | -25 °C |
| Temp. range max | 45 °C |
| Rated cross section | 2,5 mm² |
| Equipment | Clamp |
| Terminals/poles | 4-pole, 2,5 mm² |
| Operational areas | Indoor work space, Outdoor, Engine room |
| Norm | DIN 89250 |
| Weight | 0,76 kg |
| Variations | on request |
| Tariff number | 85369010 |