Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| WISKA-Order no. | 10014154 |
| Type | 1017/gR/clear/oT/1985-1xZ14 |
| Material | Brass |
| Material globe/diffuser | Glass |
| Globe colour | Clear |
| Power^ | 1 x 25 W |
| Wattage | 25 W |
| Voltage | 230 V |
| Type of Voltage | AC |
| Protection class | IP56 |
| Temp. range min | -40 °C |
| Temp. range max | 45 °C |
| Lampholder | B15d |
| Number of lampholder | 1 ST |
| Lightsource | Incandescent lamp, variable (B15) |
| Lightsource incl. | No |
| Bulb shape | Rod shaped |
| Type of cable gland | M24x1,5 Z 14 / 12-14,5mm |
| Material cable gland | Brass |
| Using for cable gland |
|
| Type of cable | armoured |
| Ø cable diameter min | 12 mm |
| Ø cable diameter max | 14,5 mm |
| Mounting | Upside down, Ceiling, Surface mounting |
| Equipment | without drope hole |
| External dimensions LxWxH | 120x94mm |
| Weight | 0,6 kg |
| Approval | DNV-GL, RMRS |
| Tariff number | 94051990 |