Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Material | Brass |
| Material sealing gasket | EPDM |
| Temp. range min | -40 °C |
| Temp. range max | 120 °C |
| Protection class | IP66 / IP68 (5 bar 30 min) |
| Type of protection | Ex e, Ex tb |
| Ex-Certificate | IECEx, ATEX |
| Ø Connection thread D | 32 |
| Thread type | M |
| Lead | 1,5 |
| Length screw-in thread L | 10 mm |
| Key width SW | 36 mm |
| Collar diameter (E) | 42 mm |
| Total length TL | 14 mm |
| Surface | Bright |
| Order no. bright | 10030205 |
| Type | EX-VSM 32 |
| Packing unit | 1 |
| EAN number | 4007686177336 |
| Tariff number | 74198090 |
| ETIM-Classification | EC000032 |