Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Material | EPDM |
| Temp. range min | -40 °C |
| Temp. range max | 140 °C |
| Thread type | PG |
| Ø Connection thread D | 11 |
| Diameter | 18,1 mm |
| Thickness | 2 mm |
| Product Color | RAL 9005 |
| Order no. RAL 9005 | 10061421 |
| Type | ADR 11 |
| Packing unit | 100 |
| EAN number | 4007685614214 |
| Tariff number | 40169300 |
| ETIM-Classification | EC001181 |