Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Material cable gland | Polyamide |
| Material sealing gasket | EPDM |
| Protection class | IP68 (5 bar 30 min), IP69 |
| Temp. range min | -40 °C |
| Temp. range max | 100 °C |
| Glow wire test | 750 °C |
| Thread type | NPT |
| Ø Connection thread D | 1" |
| Length screw-in thread L | 15 mm |
| Ø cable diameter min | 9 mm |
| Ø cable diameter max | 21 mm |
| Key width SW | 36 mm |
| Collar diameter (E) | 40 mm |
| Total length TL | 50 mm - 59 mm |
| Type of cable anchorage | A |
| Install. torques fitting | 15 N m |
| Install. torques cap nut | 4 N m |
| Advice | With reduction insert |
| Product Color | RAL 9005 |
| Type | NSKV-RDE 1 BK |
| Order no. RAL 9005 | 10101986 |
| Packing unit | 25 |
| EAN number | 4007685043212 |
| Tariff number | 39269097 |
| ETIM-Classification | EC000441 |