Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Material | EPDM 60° shore |
| Hazard level EN acc. 45545 | R22=HL3 / R23=HL3 / R24=HL3 |
| Temp. range min | -40 °C |
| Temp. range max | 100 °C |
| Protection class | IP68 |
| Ø cable diameter min | 4 mm |
| Ø cable diameter max | 8 mm |
| BxL | 16,4x12mm |
| Using for cable gland | SPRINT 20 |
| Product Color | RAL 9005 |
| Order no. RAL 9005 | 10105372 |
| Type | RDE 20 RW |
| Packing unit | 50 |
| EAN number | 4007686008364 |
| Tariff number | 40169300 |
| ETIM-Classification | EC000441 |