Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Material | galvanized steel |
| Sheathing material 1st coating | PVC |
| Surface | smooth |
| Product Color | RAL 7005 |
| Protection class | IP67 |
| Temp. range min | -40 °C |
| Temp. range max | 105 °C |
| Operational areas | Mechanical plant engineering, Hygienic design |
| NW | 50 |
| External diameter ED | 56 mm |
| Ø inside | 50,5 mm |
| Bending radius R | 200 mm |
| Type | BMCG-PVC-S-50-LG-GT |
| Packing unit | 25 m |
| EAN number | 4007686079999 |
| Tariff number | 83071000 |
| ETIM-Classification | EC001179 |