Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Material | galvanized steel |
| Sheathing material 1st coating | PVC |
| Sheathing material 2st coating | Steel wire, galvanized |
| Surface | corrugated |
| Protection class | IP67 |
| Temp. range min | -15 °C |
| Temp. range max | 70 °C |
| Operational areas | Mechanical plant engineering |
| NW | 16 |
| External diameter ED | 21 mm |
| Ø inside | 15,5 mm |
| Bending radius R | 55 mm |
| Type | BMCG-PVC-C-BG-16 |
| WISKA-Order no. | 10109081 |
| Packing unit | 30 m |
| EAN number | 4007686080513 |
| Tariff number | 83071000 |
| ETIM-Classification | EC001179 |