Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Material Conduit fitting | Brass nickel-plated |
| Material sealing gasket | PA |
| Protection class | IP67 |
| Temp. range min | -45 °C |
| Temp. range max | 145 °C |
| Operational areas | Mechanical plant engineering |
| NW | 10 |
| Thread type | M |
| Ø Connection thread D | 16 |
| Lead | 1,5 |
| Length screw-in thread L | 9 mm |
| Ø closure VD | 24 mm |
| Ø inside | 10 mm |
| Key width SW1 | 20 mm |
| Key width SW2 | 22 mm |
| Total length TL | 33,5 mm |
| Using for Conduit | smooth |
| Torque nozzle | 2,5 N m |
| Torque cap nut | 2,5 N m |
| Type | EMBMFS-S-10-16 |
| WISKA-Order no. | 10109089 |
| Packing unit | 5 |
| EAN number | 4007686080735 |
| Tariff number | 74122000 |
| ETIM-Classification | EC001180 |