Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Material | Polyamide |
| Material sealing gasket | Silicone |
| Temp. range min | -60 °C |
| Temp. range max | 75 °C |
| Protection class | IP66 / IP68 (5 bar 30 min) |
| Type of protection | Ex eb, Ex tb |
| Ex-Certificate | IECEx, ATEX |
| Product Color | RAL 9005 |
| Thread type | M |
| Ø Connection thread D | 63 |
| Lead | 1,5 |
| Length screw-in thread L | 15 mm |
| Key width SW1 | 68 mm |
| Key width SW2 | 8 mm |
| Collar diameter E1 | 73 mm |
| Collar diameter E2 | 9 mm |
| Total length TL | 20 mm |
| Order no. RAL 9005 | 10109536 |
| Type | EX-EVSG 63 LT |
| Packing unit | 30 |
| EAN number | 4007686089370 |
| Tariff number | 39269097 |
| ETIM-Classification | EC000032 |