Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Material | Polyethylene / Polypropylene |
| Protection class | IP55 |
| Temp. range min | -30 °C |
| Temp. range max | 60 °C |
| Temperatures during install. | -5 °C - 60 °C |
| Glow wire test | 750 °C |
| Voltage | 400 V |
| Rated cross section | 4 mm² |
| Terminals/poles | 5-pole, 4,0 mm² |
| Fixing | 2 external mounting feet |
| Ø cable diameter min | 7 mm |
| Ø cable diameter max | 12 mm |
| External dimensions LxWxH | 86 x 86 x 41 mm |
| Using for cable gland |
|
| Product Color | RAL 9005 |
| Order no. RAL 9005 | 10109588 |
| Type | KA 012/5 BK |
| Packing unit | 10 |
| EAN number | 4007686094947 |
| Tariff number | 85369010 |
| ETIM-Classification | EC002600 |
| Remarks: Fixture: with cable ties, 2 external mounting feet Equipment: - 12 self-sealing, cutable cable entries at the side, 4 on the bottom - captive cover - with terminal block 5-poles, 4mm² |
|