Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| WISKA-Order no. | 10110461 |
| Type | 5000-4x40W-MV-NB-FN-1AA-G02 |
| Material | Plastic, Stainless steel |
| Wattage | 160 W |
| Power^ | 4 x 40 W |
| Voltage | 230 V |
| Voltage min. (V) | 100 V |
| Voltage max. (V) | 240 V |
| Type of Voltage | AC |
| Frequence | 50/60 Hz |
| Protection class | IP66 / IP67 |
| Temp. range min | -30 °C |
| Temp. range max | 55 °C |
| Operational areas | Indoor / Outdoor |
| Mounting | Upside, Ceiling, Wall |
| Reflector | Narrow beam |
| Lightsource | LED |
| Lightsource incl. | Yes |
| Luminous flux | 16000 lm |
| Colour temperature | 5600 K |
| Colour rendering index | ≥ 80 |
| Rated Lifetime | L70/B10 @Ta +45 °C |
| System Lifetime | 120000 h |
| Type of cable gland | ESKV 25 / 9-17mm |
| Material cable gland | Polyamide |
| Using for cable gland |
|
| Ø cable diameter min | 9 mm |
| Ø cable diameter max | 17 mm |
| External dimensions LxWxH | 437x512x153mm |
| Equipment | Guard |
| Weight | 18,62 kg |
| Remarks: narrow beam, seawater resistant module housing made of special heat conducting plastic, stainless steel frame, back cover and mounting bracket, back cover white powder coated, connection box COMBI 407, 1 cable gland ESKV25 for cable 9-17mm in diameter 2x3-pole terminal max. 4mm² mounted hit grid |
|