Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| WISKA-Order no. | 10110592 |
| Type | 1131/CR/clear/oT/LED-M/5W-1xZ14 |
| Material | Brass |
| Material globe/diffuser | Polycarbonate |
| Globe colour | Clear |
| Wattage | 5 W |
| Voltage | 230 V |
| Type of Voltage | AC |
| Protection class | IP56 |
| Temp. range min | -25 °C |
| Temp. range max | 45 °C |
| Lampholder | LED-M |
| Lightsource | LED |
| Lightsource incl. | Yes |
| Colour temperature | 4000 K |
| Luminous flux | 869 lm |
| Light colour | 840 (cool white) |
| Rated Lifetime | L90/B10 @Ta +45 °C |
| System Lifetime | 50000 h |
| Type of cable gland | M24x1,5 Z 14 / 12-14,5mm |
| Material cable gland | Brass |
| Using for cable gland |
|
| Type of cable | armoured |
| Ø cable diameter min | 12 mm |
| Ø cable diameter max | 14,5 mm |
| Mounting | Upside down, Ceiling, Surface mounting |
| Equipment | without drope hole |
| External dimensions LxWxH | 170x116mm |
| Weight | 0,85 kg |
| Approval | RMRS, DNV-GL |