Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| WISKA-Order no. | 10110606 |
| Type | 5000-1x40W-MV-NB-FN-1CC |
| Material | Plastic, Stainless steel |
| Wattage | 40 W |
| Power^ | 1 x 40 W |
| Voltage | 230 V |
| Voltage min. (V) | 100 V |
| Voltage max. (V) | 240 V |
| Type of Voltage | AC |
| Frequence | 50/60 Hz |
| Protection class | IP66 / IP68 |
| Temp. range min | -30 °C |
| Temp. range max | 55 °C |
| Operational areas | Indoor / Outdoor |
| Mounting | Wall, Upside, Ceiling |
| Reflector | Narrow beam |
| Lightsource | LED |
| Lightsource incl. | Yes |
| Luminous flux | 4000 lm |
| Colour temperature | 5600 K |
| Colour rendering index | ≥ 80 |
| Rated Lifetime | L70/B10 @Ta +45 °C |
| System Lifetime | 120000 h |
| Using for cable gland |
|
| External dimensions LxWxH | 408x152x102mm |
| Weight | 4,9 kg |
| Remarks: narrow beam seawater resistant module housing made of special heat conducting plastic, stainless steel frame, back cover and mounting bracket, back cover white powder coated, 1,5m connection cable 3x0,75mm² outer Ø 6,8mm |
|