Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Material | Polyamide UL94-V0 |
| Temp. range min | -40 °C |
| Temp. range max | 100 °C |
| Hazard level EN acc. 45545 | R22=HL3 / R23=HL3 / R24=HL3 |
| Thread type | M |
| Ø Connection thread D | 20 |
| Lead | 1,5 |
| Length screw-in thread L | 12 mm |
| Total length TL | 50 mm |
| Width B | 41 mm |
| Length internal thread | 13,2 mm |
| Type of conduit fitting | 90° Angle |
| Product Color | RAL 9005 |
| Order no. RAL 9005 | 10110784 |
| Type | EWI90 20 BK |
| Packing unit | 10 |
| EAN number | 4007686257526 |
| Tariff number | 39269097 |
| ETIM-Classification | EC000441 |