Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Material | EPDM |
| Temp. range min | -40 °C |
| Temp. range max | 110 °C |
| Protection class | IP66 / IP67 |
| Thread type | M |
| Ø Connection thread D | 20 |
| Ø cable diameter min | 8 mm |
| Ø cable diameter max | 13 mm |
| Total length TL | 20 mm |
| Ø Drilling | 20 mm - 21 mm |
| Wall thickness S | 1 mm - 4 mm |
| Product Color | RAL 7001 |
| Order no. RAL 7001 | 50062772 |
| Type | FD 20 SG |
| Packing unit | 50 |
| EAN number | 4007685627726 |
| Tariff number | 40169300 |
| ETIM-Classification | EC000451 |